Contact information for ACF Office of Grants Management Staff - Tribal

Publication Date: December 4, 2020
RO Postal Code State Grantee Grants Management Specialist
1 CT Connecticut CT Mohegan Tribe of Indians Cynthia Tort-Urbina
1 ME Maine ME Penobscot Indian Nation Deidre Walls
1 ME Maine ME Aroostook Band of Micmacs Josh Daniel
1 ME Maine ME Houlton Band of Maliseet Indians Josh Daniel
1 ME Maine ME Passamaquoddy Indian Township Josh Daniel
1 ME Maine ME Passamaquoddy Pleasant Point Josh Daniel
1 MA Massachusetts MA Wampanoag Tribe of Gay Head (Aquinnah) Merrill Burckart
1 RI Rhode Island RI Narragansett Tribe Sam Dupervil
2 NY New York NY Seneca Nation of New York Anna Avila
2 NY New York NY Shinnecock Indian Nation Anna Avila
3 VA Virginia VA The Chickahominy Indian Tribe Tony Santomo
4 AL Alabama AL Poarch Tribe Nicole Oliver
4 FL Florida FL Miccosukee Tribe Nicole Oliver
4 MS Mississippi MS Mississippi Choctaw Nicole Oliver
4 NC North Carolina NC Eastern Band of Cherokee Indians Rhonda Hill
4 SC South Carolina SC Catawba Sam Dupervil
5 MI Michigan MI Little River Anjal Coleman
5 MI Michigan MI Little Traverse Bay Bands of Odawa Indians Anjal Coleman
5 WI Wisconsin WI Bad River Band of Lake Superior Chippewa Indians Deidre Walls
5 WI Wisconsin WI Ho-Chunk Nation Deidre Walls
5 MN Minnesota MN Leech Lake Reservation Jacob Weiland
5 MN Minnesota MN White Earth Reservation (aka White Earth Band of Chippewa) Jacob Weiland
5 MI Michigan MI Bay Mills Josh Daniel
5 MI Michigan MI Grand Traverse of Ottawa Josh Daniel
5 MI Michigan MI Gun Lake Tribe Josh Daniel
5 MI Michigan MI Hannahville Indian Community Josh Daniel
5 MI Michigan MI Huron Josh Daniel
5 MI Michigan MI Keweenaw Bay Josh Daniel
5 MI Michigan MI Lac Vieux Desert Band of Chippewa Josh Daniel
5 MI Michigan MI Pokagon Band of Potawatomi Josh Daniel
5 MI Michigan MI Sault Ste Marie Tribe of Chippewa Josh Daniel
5 MN Minnesota MN Bois Forte Band of Chippewa Indians (aka MN Chippewa, MN) Kathleen Carey
5 WI Wisconsin WI Forest County Potawatomi Community Merrill Burckart
5 WI Wisconsin WI Lac Courte Oreilles Band of Lake Superior Chippewa Merrill Burckart
5 WI Wisconsin WI Lac Du Flambeau Band of Lake Superior Chippewa Merrill Burckart
5 WI Wisconsin WI Menominee Indian Tribe Merrill Burckart
5 WI Wisconsin WI Oneida Nation of Wisconsin Michelle Tinsley
5 MN Minnesota MN Lower Sioux Indian Community Nicole Oliver
5 MN Minnesota MN Upper Sioux Indian Community Nicole Oliver
5 WI Wisconsin WI Red Cliff Band of Lake Superior Chippewas Paul Humpfer
5 WI Wisconsin WI Sokaogon Chippewa Paul Humpfer
5 WI Wisconsin WI St. Croix Chippewa Indians Paul Humpfer
5 WI Wisconsin WI Stockbridge-Munsee Paul Humpfer
5 MN Minnesota MN Fond Du Lac Reservation Rhonda Hill
5 MN Minnesota MN Grand Portage Band of Chippewa Indians Rhonda Hill
5 MN Minnesota MN Shakopee Mdewakanton Sioux Community Rhonda Hill
6 OK Oklahoma OK Thlopthlocco Tribal Town Anna Avila
6 OK Oklahoma OK Tonkawa Tribe of Oklahoma Anna Avila
6 OK Oklahoma OK United Keetowah Band of Cherokee Indians Anna Avila
6 TX Texas TX Alabama-Coushatta Tribes of Texas Anjal Coleman
6 TX Texas TX Kickapoo Traditional Tribe of TX Anjal Coleman
6 TX Texas TX Ysleta Del Sur Pueblo Anjal Coleman
6 OK Oklahoma OK Apache Deidre Walls
6 OK Oklahoma OK Chickasaw Nation Deidre Walls
6 OK Oklahoma OK Muscogee Creek Nation Deidre Walls
6 OK Oklahoma OK Osage Nation Deidre Walls
6 OK Oklahoma OK Ottawa Tribe of Oklahoma Deidre Walls
6 OK Oklahoma OK Wichita & Affiliated Tribes Deidre Walls
6 NM New Mexico NM Pueblo of Isleta Kathleen Carey
6 NM New Mexico NM Santo Domingo Kathleen Carey
6 OK Oklahoma OK Cheyene Arapaho Kathleen Carey
6 OK Oklahoma OK Comanche Kathleen Carey
6 OK Oklahoma OK Miami Tribe of Oklahoma Kathleen Carey
6 OK Oklahoma OK Modoc Tribe of OK Kathleen Carey
6 OK Oklahoma OK Otoe-Missouria Tribe of Indians Kathleen Carey
6 OK Oklahoma OK Ponca Tribe of Oklahoma Kathleen Carey
6 LA Louisiana LA Chitimacha Tribe of Louisiana Kim Judy
6 LA Louisiana LA Coushatta Tribe of Louisiana Kim Judy
6 NM New Mexico NM Pueblo of Jemez Kim Judy
6 OK Oklahoma OK Absentee Shawnee Tribe Kim Judy
6 OK Oklahoma OK Alabama-Quassarte Kim Judy
6 OK Oklahoma OK Caddo Nation Kim Judy
6 OK Oklahoma OK Seminole Nation Kim Judy
6 OK Oklahoma OK Seneca Cayuga Tribe of Oklahoma Kim Judy
6 OK Oklahoma OK Shawnee Tribe Kim Judy
6 OK Oklahoma OK Delaware Tribe Michelle Tinsley
6 OK Oklahoma OK Eastern Shawnee Tribe of Oklahoma Michelle Tinsley
6 OK Oklahoma OK Fort Sill Apache Tribe of Oklahoma Michelle Tinsley
6 OK Oklahoma OK Iowa Tribe of Oklahoma Michelle Tinsley
6 OK Oklahoma OK Kialegee Tribal Town Michelle Tinsley
6 OK Oklahoma OK Kickapoo Tribe of Oklahoma Michelle Tinsley
6 OK Oklahoma OK Kiowa Indian Tribe Michelle Tinsley
6 OK Oklahoma OK Peoria Indian Tribe of OK Paul Humpfer
6 OK Oklahoma OK Quapaw Tribe of Indians Paul Humpfer
6 OK Oklahoma OK Sac and Fox Nation Paul Humpfer
6 NM New Mexico NM Eight Northern Indian Pueblos Sam Dupervil
6 NM New Mexico NM Mescalero Apache Tribe Sam Dupervil
6 NM New Mexico NM Pueblo De Cochiti Deanne Meyer
6 NM New Mexico NM Pueblo of Acoma Deanne Meyer
6 NM New Mexico NM Pueblo of Laguna Deanne Meyer
6 NM New Mexico NM Pueblo of San Felipe Deanne Meyer
6 NM New Mexico NM Pueblo of Sandia Deanne Meyer
6 NM New Mexico NM Pueblo of Tesuque Deanne Meyer
6 NM New Mexico NM Pueblo of Zia Deanne Meyer
6 NM New Mexico NM Santa Ana Pueblo Deanne Meyer
7 NE Nebraska NE Omaha Tribe Anna Avila
7 NE Nebraska NE Ponca Anna Avila
7 NE Nebraska NE Santee Sioux Anna Avila
7 KS Kansas KS Iowa Tribe of Kansas and Nebraska Kathleen Carey
7 KS Kansas KS Kickapoo Kathleen Carey
7 KS Kansas KS Sac and Fox Nation of Missouri in KS and NE Kathleen Carey
7 KS Kansas KS Prairie Band Kim Judy
7 IA Iowa IA Sac & Fox of the Mississippi in Iowa Paul Humpfer
8 MT Montana MT Chippewa Cree Tribe of The Rocky Boy Reservation Deidre Walls
8 MT Montana MT Fort Belknap Indian Community Deidre Walls
8 SD South Dakota SD Lower Brule Sioux Tribe Kathleen Carey
8 CO Colorado CO Ute Mountain Tribe Kathy Rademacher
8 SD South Dakota SD Crow Creek Sioux Tribe Kathy Rademacher
8 SD South Dakota SD Flandreau Santee Sioux Tribe Kathy Rademacher
8 SD South Dakota SD Oglala Sioux Tribe, Pine Ridge Kathy Rademacher
8 SD South Dakota SD Rosebud Sioux Tribe Kathy Rademacher
8 SD South Dakota SD Yankton Sioux Tribe Kathy Rademacher
8 UT Utah UT Confederated Tribes of Goshute Resv Kathy Rademacher
8 UT Utah UT NW Band of the Shoshone Nation Kathy Rademacher
8 UT Utah UT Paiute Indian Tribe of Utah Kathy Rademacher
8 UT Utah UT Ute Indian Tribe/Uintah & Ouray Reservation Kathy Rademacher
8 MT Montana MT Crow Indian Tribe Kim Judy
8 MT Montana MT Northern Cheyenne Tribe Kim Judy
8 ND North Dakota ND Standing Rock Sioux Tribe Ramona Favors
8 ND North Dakota ND Trenton Indian Service Area (TISA) Ramona Favors
8 ND North Dakota ND Turtle Mountain Band of Chippewa Indians Ramona Favors
9 CA California CA Karuk Tribe Anjal Coleman
9 CA California CA Picayune Rancheria (Chukchansi) Anjal Coleman
9 CA California CA Pinoleville Pomo Nation Jacob Weiland
9 CA California CA Pit River Tribe Jacob Weiland
9 CA California CA Round Valley Indian Tribe Jacob Weiland
9 AZ Arizona AZ Ft. McDowell Yavapai Nation (Mohave-Apache) John Agyemang
9 AZ Arizona AZ Hopi Tribe John Agyemang
9 AZ Arizona AZ Navajo Nation (AZ-MN-UT) John Agyemang
9 AZ Arizona AZ Pascua Yaqui Tribe John Agyemang
9 AZ Arizona AZ Salt River Pima Res. John Agyemang
9 AZ Arizona AZ San Carlos Apache John Agyemang
9 AZ Arizona AZ Tohono O'odham Nation John Agyemang
9 AZ Arizona AZ White Mountain Apache John Agyemang
9 AZ Arizona AZ Cocopah Indian Tribe Kim Judy
9 AZ Arizona AZ Gila River Indian Community Kim Judy
9 CA California CA Quartz Valley indian Community Michelle Tinsley
9 CA California CA Redding Rancheria Michelle Tinsley
9 AZ Arizona AZ Hualapai Tribe Nicole Oliver
9 AZ Arizona AZ Quechan Nicole Oliver
9 CA California CA Bear River Band of Rohnerville Rancheria Nicole Oliver
9 CA California CA Big Sandy Rancheria Nicole Oliver
9 CA California CA Bishop Paiute Tribe Nicole Oliver
9 CA California CA Scotts Valley Band of Pomo Indians Nicole Oliver
9 CA California CA Soboba Band of Luiseno Indians Nicole Oliver
9 CA California CA Southern California Tribal Chairmen's Assoc Nicole Oliver
9 CA California CA Susanville Indian Rancheria Nicole Oliver
9 CA California CA California Rural Indian Health Board Qiana Glenn
9 CA California CA Campo Consortia Qiana Glenn
9 CA California CA Chico Rancheria Qiana Glenn
9 CA California CA Cloverdale Rancheria Qiana Glenn
9 CA California CA Colusa Indian Community Council Qiana Glenn
9 CA California CA Dry Creek Rancheria Qiana Glenn
9 CA California CA Enterprise Rancheria Qiana Glenn
9 CA California CA Fort Mojave Qiana Glenn
9 CA California CA Hoopa Valley Qiana Glenn
9 CA California CA Robinson Rancheria Qiana Glenn
9 CA California CA Yurok Tribe Qiana Glenn
9 CA California CA California Indian Manpower Consortium Ramona Favors
9 CA California CA Hopland Band of Pomo Indians Ramona Favors
9 CA California CA Inter-Tribal Council of California Ramona Favors
9 CA California CA Mooretown Rancheria Ramona Favors
9 NV Nevada NV Ely Shoshone Tribe Ramona Favors
9 NV Nevada NV Fallon Paiute Shoshone Tribe Ramona Favors
9 NV Nevada NV Inter-Tribal Council of Nevada Ramona Favors
9 NV Nevada NV Las Vegas Paiute Tribe Ramona Favors
9 NV Nevada NV Moapa Band of Paiute Indians Ramona Favors
9 NV Nevada NV Pyramid Lake Paiute Ramona Favors
9 AZ Arizona AZ Yavapai-Apache Tribe Rhonda Hill
9 CA California CA North Fork Rancheria Rhonda Hill
9 CA California CA Tolowa Dee-ni' Nation (aka Smith River Rancheria) Rhonda Hill
9 CA California CA Torres Martinez Desert Cahuilia Indians Rhonda Hill
9 CA California CA Tyme Maidu of the Berry Creek Rancheria Rhonda Hill
9 CA California CA Wiyot Tribe/Table Bluff Rancheria Rhonda Hill
10 WA Washington WA Cowlitz Indian Tribe Tony Santomo
10 WA Washington WA Hoh Indian Tribe Tony Santomo
10 WA Washington WA Jamestown S'Klallam Tribe Tony Santomo
10 WA Washington WA Kalispel Tribe of Indians Tony Santomo
10 WA Washington WA Muckleshoot Indian Tribe Tony Santomo
10 WA Washington WA Samish Indian Nation Tony Santomo
10 WA Washington WA Skokomish Tony Santomo
10 WA Washington WA Snoqualmie Tony Santomo
10 WA Washington WA Suquamish Tony Santomo
10 AK Alaska AK Agdaagux Tribal Council Craig Tackett
10 AK Alaska AK Akiachak Native Community Craig Tackett
10 AK Alaska AK Akiak Native Community Craig Tackett
10 AK Alaska AK Arctic Slope Native Assoc Craig Tackett
10 AK Alaska AK Asa’carsarmiut Craig Tackett
10 AK Alaska AK Hoonah Craig Tackett
10 AK Alaska AK Kenaitze Craig Tackett
10 AK Alaska AK Native Village of Barrow Craig Tackett
10 AK Alaska AK Ninilchik Craig Tackett
10 AK Alaska AK Nome Eskimo Craig Tackett
10 AK Alaska AK Organized Village of Kwethluk Craig Tackett
10 AK Alaska AK Saint Paul Tribal Government Craig Tackett
10 AK Alaska AK Sitka Tribe of Alaska Craig Tackett
10 WA Washington WA Stillaguamish Craig Tackett
10 WA Washington WA Upper Skagit Craig Tackett
10 WA Washington WA Yakama Craig Tackett
10 OR Oregon OR Conf. Tribes of the Umatilla Indian Res Cynthia Tort-Urbina
10 OR Oregon OR Confederated Tribes of Grand Ronde Cynthia Tort-Urbina
10 OR Oregon OR Confederated Tribes of Siletz Cynthia Tort-Urbina
10 OR Oregon OR Confederated Tribes of the Warm Springs Cynthia Tort-Urbina
10 OR Oregon OR Coquille Indian Tribe Cynthia Tort-Urbina
10 OR Oregon OR Cow Creek Band of Umpqua Tribe of Indians Cynthia Tort-Urbina
10 OR Oregon OR Klamath Cynthia Tort-Urbina
10 WA Washington WA South Puget Intertribal Planning Organization (SPIPA) Cynthia Tort-Urbina
10 WA Washington WA Swinomish Cynthia Tort-Urbina
10 WA Washington WA Tulalip Tribes Cynthia Tort-Urbina
10 WA Washington WA Makah Tribe Deidre Walls
10 ID Idaho ID Nez Perce Jacob Weiland
10 WA Washington WA Quileute Kathleen Carey
10 WA Washington WA Lower Elwha Paul Humpfer
10 WA Washington WA Puyallup Paul Humpfer
10 ID Idaho ID Coeur d’Alene Qiana Glenn
10 ID Idaho ID Shoshone-Bannock Tribes Qiana Glenn
10 OR Oregon OR Burns Paiute Tribe Ramona Favors
10 OR Oregon OR Conf. Tribes of Coos, Lower Umpqua, Siuslaw Ramona Favors
10 WA Washington WA Nooksack Rhonda Hill
10 WA Washington WA Lummi Sam Dupervil
10 WA Washington WA Quinault Sam Dupervil
10 WA Washington WA Sauk Suiattle Sam Dupervil
Topics:
Audiences:
Tags:
Current as of: